Predvideni splošni ukrepi za preprečevanje širjenja okužbe s SARS-CoV-2 v OŠ
Za preprečevanje prenosa okužbe s SARS-CoV-2 se je priporočljivo držati smernic NIJZ-ja. Z osnovnim pedagoškim vodilom, da se v šoli ohranjajo oddelki učencev v celoti, to sicer ni združljivo, saj nam to ne dopuščajo tako kadrovski kot prostorski pogoji. Smo pa pripravili ukrepe, da čim bolj zmanjšamo prenos okužbe.
- V šolo lahko vstopajo le zdrave osebe: učenci, zaposleni oziroma obiskovalci.
- Ob vstopu v šolo si vsak razkuži roke. Ob vstopu v učilnico si vsak temeljito umije roke. Razkužila so tudi v učilnicah.
- Pred začetkom pouka jih sprejema in usmerja odrasla oseba ali učitelj. Učenci prihajajo v šolo pet minut pred pričetkom pouk, počakajo pred šolo na označenem prostoru. Učenci vozači uporabijo prihajajo v šolo z zadnjim možnim avtobusom in odhajajo s prvim možnim avtobusom (glede na pričetek/zaključek svojega urnika.
- Učenec se preobuje pred svojo učilnico in takoj odide vanjo, se ne zadržuje na hodniku. Po prihodu v učilnico si takoj umije roke.
- Po šoli se gibamo kot v prometu – desna stran.
- Šola je zaklenjena do 12.45 ure. Zunanji obiskovalci se javijo (pokličejo) v tajništvu, kjer se vodi evidenco.
- Šola sproti obvešča starše in učence, da lahko v šolo vstopajo le zdravi učenci in o drugih aktualnih informacijah.
- Strokovni delavci vodijo seznam prisotnih učencev pri obveznem in razširjenem programu.
- Če strokovni delavec šole v času pouka ugotovi, da se učenec ne počuti dobro, oziroma pri učencu prepozna simptome in znake korona virusa ali neke druge bolezni, učenca odpelje v poseben prostor in o tem obvesti starše oziroma skrbnike, ki učenca prevzamejo. Po odhodu se prostor razkuži.
- Ravnatelj šole o potrjenem primeru COVID 19 in o morebitnem delnem zaprtju šole seznani Ministrstvo za izobraževanje znanost in šport in ravna v skladu s priporočili in navodili Območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje Ljubljana.
- Če je izražen sum na COVID 19 s strani staršev ali sum bolezni zaposlenih pri sebi ali ožjih družinskih članih, se ravnatelj posvetuje pri epidemiologu z območne enote NIJZ. Potrjeno bolezen javi na MIZŠ.
- Za zaščito pred okužbo je potrebno:
• redno in temeljito umivanje rok z milom in vodo
• upoštevanje higiene kašlja
• zračenje prostorov večkrat dnevno
• vsi prostori in površine se redno, dnevno čistijo in razkužujejo
• na hodnikih se gibajo po cestnem pravilu
• po menjavi skupin, čistilka razkuži prostor (mize)
• pred uporabo pripomočkov/orodij učitelj le te razkuži
• pred in po uporabi didaktičnih pripomočkov si morajo učenci nujno umiti roke
• uporaba sanitarij je dovoljena med poukom, počaka se pred njimi, če so zasedena - Učitelj usmerja učence v garderobo ali na kosilo.
- Dežurni učitelji ves čas skrbijo za varnostno razdaljo, še zlasti pri org. dnevih, kosilu in pri aktivnih metodah dela (1,5m – 2m).
- Pouk poteka po urniku, v matičnih učilnicah ali na prostem.
- Kadar se pouk izvaja v specialnih učilnicah, se le te pred prihodom nove skupine učencev očisti in razkuži.
- Pouk športa poteka tudi v športni dvorani. Do 5. razreda se učenci preoblačijo v razredu. Garderobe v telovadnici se za vsako skupino očisti in razkuži. Če vreme dopušča, se pouk športa izvede zunaj. Športne rekvizite, ki se jih uporabi, učitelj razkuži.
- Pri pouku obveznih izbirnih predmetov, neobveznih izbirnih predmetov ter pri učnih skupinah se učenci med seboj mešajo. Sedežni red je strogo določen tako, da sedijo učenci istega razreda skupaj v eni koloni in so 1,5 m oddaljeni drug od drugega razreda. Učne skupine so iste pri vseh predmetih in so ves čas v eni učilnici.
- Podaljšano bivanje, jutranje varstvo in vozači so v svojih skupinah, kjer skušamo ohranjati socialno distanco. Zagotovljen je stalen prostor in učitelj.
- Malica se organizira v matični učilnici, učenci se tam zadržujejo in ne odhajajo iz učilnice
- Kosilo poteka v jedilnici šole po določenem razporedu in pod nadzorom dežurnih učiteljev, ki se lahko sočasno nahajajo v jedilnici. Za eno mizo sedijo učenci istega razreda, sicer je vmes razmak (1,5 m – 2 m). Mize so označene , učenci vedno sedijo le pri mizah, namenjenim njihovemu razredu. Jedilnico se za vsako skupino razkuži.
- V šolski knjižnic je lahko največ 15 učencev, če se izvaja VIZ program, sicer 5 izposojevalcev v varnostni razdalji. Po vrnitvi gredo knjige za tri dni v karanteno.
- Računalniška učilnica naj se uporablja minimalno. Za vsako skupino jo je potrebno razkužiti.
- Učenci si šolskih potrebščin, pripomočkov in drugih predmetov med seboj ne izmenjujejo in ne izposojajo.
- Ekskurzije in šole v naravi bomo izvedli, če bodo predvidene destinacije varne, skladno s priporočilli NIJZ
- Dnevi dejavnosti se izvajajo na šoli. Skupine učencev bodo ločene.
- Individualna in skupinska pomoč/dodatna strokovna pomoč se izvaja ob upoštevanju vseh higienskih ukrepov za preprečevanje širjenja virusa SARS-CoV-2
- V skupnih prostorih uporabljajo maske vsi odrasli in vsi učenci (skladno s priporočili NIJZ). Učitelji in drugi strokovni delavci so v učilnici lahko brez maske. V primeru, ko ni zagotovljena ustrezna razdalja (min. 1,5 metra), je maska obvezna.
- Govorilne ure in roditeljski sestanki potekajo na daljavo oziroma po telefonu ali prek računalniške oziroma prek videopovezav. Le izjemoma lahko roditeljski sestanki in govorilne ure potekajo v šoli ob doslednem upoštevanju vseh higienskih ukrepov. O tem mora biti vodstvo šole obveščeno.
- Sestanki zaposlenih bodo potekali na daljavo oziroma po telefonu ali prek računalniške oziroma prek videopovezav. Kadar bodo v živo, smo vsi dolžni upoštevati priporočila glede medosebne razdalje ter uporabe maske in navodil NIJZ.
- Pevski zbor: skupna uporaba predmetov, knjig, partitur, notnih stojal, glasbenih vilic, inštrumentov ni predvidena; če bo skupna uporaba nujna, se predmet pred in po uporabi pravilno razkuži.